הסכם ממון והסכם לחיים משותפים

למי כדאי לערוך הסכם ממון או הסכם לחיים משותפים?

לכל זוג שרוצה להגדיר את היחסים הזוגים בהיבטים המשפטיים והכלכליים.
עריכת הסכם ממון מומלצת לזוגות שמתחתנים ורוצים להגדיר מראש את הדברים כדי להמנע ממלחמות בעתיד, אם חס וחלילה הקשר יתפרק.
עריכת הסכם ממון מומלצת במיוחד לזוגות שחיים יחד כידועים בציבור, לזוגות ב"פרק ב'", לזוגות חד מיניים וזוגות שנישאו בטקסים אלטרנטיביים.

Alt Text

מה קובע החוק בעניין חלוקת רכוש במקרה של פרידה?

חוק יחסי ממון בין בני זוג מגדיר עבור בני זוג שנישאו לאחר 1.1.1974 את אופן חלוקת הרכוש שצבר כל אחד מבני הזוג. בתמצית, החוק קובע כי כל הרכוש שנצבר לבני הזוג במהלך החיים המשותפים שייך לבני הזוג בחלקים שווים (כל אחד זכאי למחצית) ואילו רכוש שכל אחד מהצדדים רכש לפני תחילת הקשר הזוגי, וכן ירושות ומתנות, שייכים לצד אשר קיבל אותם ואינם חלק מהרכוש המשותף. עם זאת, בחלוף השנים בתי המשפט הרחיבו ופירשו בצורה רחבה, על פי נסיבותיו של כל מקרה, את הוראות החוק.

מדוע כדאי לערוך הסכם לחיים משותפים?

מומלץ לערוך הסכם לחיים משותפים/הסכם ממון אשר יגדיר את המשותף והנפרד, הסכם שייקח בחשבון את המורכבויות המשפחתיות הייחודיות לכם, את מצבכם הכלכלי כיום ובעתיד, את ההשלכות הנובעות מהבאת ילדים לעולם ועוד.
עבור זוגות אשר אינם נרשמים כנשואים במשרד הפנים (טקסי נישואין אלטרנטיבים, זוגות חד מיניים, זוגות החיים יחד ואינם מעוניינים להנשא) ההסכם מהווה חיזוק נוסף להיותם תא משפחתי, ויש בו כדי להוכיח את היותם ידועים בציבור כלפי הרשויות או גופים אחרים.

אבל לחתום על הסכם זה הדבר הכי לא רומנטי שיש...

אצל חלק מהזוגות רווחת התפיסה ש"לא מדברים על כסף", וכי עריכת הסכם פוגעת ברומנטיות. לעומתם, יותר ויותר זוגות מבינים שעריכת הסכם היא הזדמנות לשוחח בצורה בוגרת ואחראית על נושאים שאיננו עוסקים בהם במהלך חיי היומיום. זוגות אלה מנצלים את ההזדמנות לדון בסוגיות חשובות, תוך שהם מבינים כי אין "תעודת ביטוח" לרומנטיות. זוגות שבוחרים לערוך הסכם לחיים משותפים מעדיפים לברר את הדברים בינהם ולתאם ציפיות באופן הדדי, ללא מתחים וכעס הנלווים לשלבי הפרידה. זוגות רבים מעוניינים לשלב בהסכמים גם מנגנונים הקובעים כיצד יתבררו הדברים בהעדר הסכמה: למשל, בחירה בהליך גישור או בוררות, הליכה לטיפול משפחתי כדי למנוע מאבקים משפחתיים ופגיעה בילדים ועוד.

איך מכינים הסכם ממון?

מומלץ להסתייע בעו"ד אשר בקיא בתחום, ומקפיד להתעדכן בו.
הזהרו מהסכמים מוכנים מראש, בה משבצים רק את הפרטים שלכם. חשוב להעלות את כל השאלות, לחשוב על מורכבויות החיים והאפשרויות השונות שעשויות להתעורר בחייכם ורק אז לבנות הסכם שמתאים עבורכם.

עריכת הסכם הינה תהליך ויש להתחיל בו עם נכונות לדבר על הדברים. עוה"ד יסייע לברר את הדברים ולהעלות את השאלות החשובות.

עו"ד איילת טרסר תסייע לכם בתהליך זה ותלווה אתכם בו, תוך הבנה לכך שלכל זוג הדינמיקה שלו ויתכן ויתעוררו קשיים תוך כדי בירור הדברים. לאחר הפניה לעו"ד טרסר, תערך פגישה ראשונה בה יוסברו לכם האפשרויות והממשויות ובעיקר תשאלו שאלות – על מנת לברר מה אתם רוצים. לאחר מכן, ניתן יהיה להתחיל בהליך עריכת ההסכם, עד לחתימתו. לכל אורך התהליך, תזכו לליווי צמוד תוך מציאת פתרונות שתואמים את הרצון של שני בני הזוג וסיוע בגישור על פערים, אם קיימים.